(13. – 14. studenog 2024.g.)

 Učiteljice Dubravka Pšeničnik i Sonja Posavec sudjelovale su na Državnom stručnom skupu za voditelje učeničkih zadruga i sekcija koji se održavao u Termama Tuhelj, 13. – 14. studenog 2024. godine, a tema skupa je bila  „Razvoj poduzetničke ideje od koncepta do realizacije“.

 Skup je otvorila i održala uvodno predavanje „Od imaginacije do četvrte industrijske revolucije i dalje“, dr. sc. Verica Jovanovski, viša savjetnica za fiziku i učeničko poduzetništvo, Agencije za odgoj i obrazovanje, Osijek.

 Prof.dr.sc. Goran Vlašić s  Ekonomskog fakulteta u Zagrebu održao je predavanje na temu „Strateško upravljanje tržištima“  i pokušao objasniti kako industrija funkcionira i što je to što dovodi do prekida rada neke industrije nakon nekog vremena.

 Predavanjem „Nekad je bilo 4P, danas je 7P, a što je to u 5Primjera“  Tihomir Antunović, dipl. oecc, iz Medora hoteli i ljetovališta d.d., Zagreb prikazao je svoje viđenje uspjeha hotela i što je to što oni u Medora hoteli i ljetovališta nastoje popraviti kako bi im se gosti iznova vraćali u hotel.

Sljedeće predavanje bilo je „Standardizacija poslovnih procesa kao temelj uspješne prodaje“, mr.sc. Kornelije Zakošek, Plinacro d.o.o., Zagreb koja je govorila  o razumijevanju potreba kupaca, učinkovitosti procesa te kako raditi na kontinuiranom poboljšanju radi uspješne prodaje. Zaključak je bio kako će kupci, ako osjete dosljednost i kvalitetu, najvjerojatnije razviti dugoročno povjerenje u uslugu ili robu.

 Boris Holjevac iz tvrtke Createnivity, obrt za marketing i usluge, Zagreb održao je predavanje na temu „Branding i digitalni marketing – kako izgraditi prepoznatljivost u digitalnom svijetu“ kojim je pokazao kako oni rade reklame i što je sve potrebno kako bi reklama bila kvalitetna i privukla kupce.

 

Drugi dan skupa bio je rezerviran za primjere dobre prakse.

Prva se predstavila Poljoprivredno-prehrambena škola Požega o kojoj je govorila Mirela Višaticki, dipl.ing. kroz temu „Jesen na Ratarnici: Uberi – preradi – promoviraj“. Kolegica je predstavila učeničku zadrugu te govorila o njihovim dosadašnjim projektima.

 O radu s učenicima s poremećajima u ponašanju unutar učeničke zadruge govorile su Bara Fistonić i Petra Štimac, mag.paed.soc. iz OŠ Fran Franković, Rijeka koje su predstavile svoju zadrugu i općenito kako je došlo do osnivanja posebnog razrednog odjela koji djeluje u sklopu njihove škole, a obuhvaća učenike s poremećajima u ponašanju. Ono što proizvode su sapuni, macerati smilja, kantarion, kalendare, tapiserije, auto mirise, slike od recikliranih materijala, a poseban su naglasak stavile na proizvode i postupak filcanja vune.

 „Digitalni alati kao neizbježan doprinos boljoj vidljivosti učeničke zadruge“ bilo je predavanje profesorica Zdravke Kramarić i  Zvonimire Špoljar iz Srednje škola Ban Josip Jelačić iz Zaprešića. One su istaknule kojim se digitalnim alatima služe, a koji doprinose boljoj vidljivosti njihove učeničke zadruge posebno na digitalnim mrežama te zašto smatraju kako su svakoj zadruzi potrebni digitalni alati.

 Život UZ „Jabuka“ u Cjelodnevnoj školi predstavila je Sabina Lončarić, mag.prim.educ., OŠ Martijanec iz Martijanca koja je govorila u ulasku njihove škole kao eksperimentalne škole u cjelodnevnu nastavu te kako su uklopili aktivnosti učeničke zadruge u cjelodnevnu nastavu.  

 Profesorica Željka Ninčević iz OŠ Slatine predstavila je njihovu učeničku zadrugu i projekt: „Pregača – „Ča je za obid?“. U njihovu učeničku zadrugu uključeni su svi učenici i skoro svi djelatnici škole. Ovim projektom stvorili su kuharicu s jelima njihova kraja te pregaču s otisnutim tradicionalnim receptom.

 

 Slijedio je najbolji dio, a to su bile radionice. Ovo su bile sve ponuđene radionice:

 Estetsko uređenje izložbenog prostora, Snježana Hranić, mag.prim.educ., OŠ Sveti Đurđ; Željka Kleković Brajenović, mag.prim.educ., OŠ Viktorovac, Sisak,

Izrada nakita od kaučuka, Roland Gambiroža, ak.slikar i grafičar; Branka Matej, mag.prim.educ., OŠ Žuti Brijeg, Zagreb

Izrada ukrasa za Božić, Patricija Burazin, dipl.učiteljica, OŠ Blage Zadre, Vukovar; Sunčica Gačić, mag.prim.educ., OŠ Nikola Tesla, Rijeka

Tkanje poljičkih ornamenata, Darija Mladin, mag.catech., mag.oec., OŠ Jesenice, Dugi Rat Reljefna ornamentika, Vesna Šiklić, prof., OŠ Kman-Kocunar, Split

Izrada etno lutke od prirodnih materijala, Zdenka Ljubičić, prof., OŠ Josipa Jovića, Aržano

Hrvatski tradicijski nakit, Melinda Leonia Tupek, prof., Gabrijela Dominović, prof., OŠ Sesvetska Sopnica Prirodna kozmetika kao poduzetnička prilika, Marta Goričan, mag.edu., OŠ Pavao Belas, Brdovec

Izrada vilin konjica – simbola sreće i blagostanja, Maja Ostojić, prof., OŠ Ivan Goran Kovačić, Gora, Petrinja

Ususret blagdanima kroz 3D printeraj, Dijana Malinić Mihelić, mag.educ.; Ivana Zelić, mag.ing., Tehnička škola Rijeka i Josipa Andrušić, prof., OŠ Turnić,,

Izrada glinenih anđela, Rahela Posavec, prof.reh.; Zvjezdana Miri-Barila, prof.def., Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec

Eterične kapi u Riječkoj kiši, Lidija Miljanović Škugor, prof.; Maša Sancin Bucci, prof.; Učenički dom Kvarner, Rijeka.

 Radionica kojoj smo mi prisustvovale bila je radionica „Izrada etno lutke od prirodnih materijala“ profesorice Zdenke Ljubičić, koja vodi UZ „Raž“ u OŠ Josipa Jovićau Aržanu.

 Cilj je radionice bio izrada etno lutke od lepušine koja prikazuje život žena našeg kraja u prošlim vremenima, izrada alatki od različitih materijala, povezivanje etno lutke s njenim stvarnim značajem i razumijevanjem vremena koje ona simbolizira, uspoređivanje sadašnjeg s prošlim načinom života i obavljanja poslova.

Radionica je bila vrlo zanimljiva i korisna i može se odraditi i s djecom u školi.

  

Učiteljica: Sonja Posavec

Skip to content