Što radi školski psiholog?
Pitanja poput što je školska psihologija, tko je školski psiholog i što radi, bavi li se školski psiholog samo učenicima ponekad su još uvijek nejasna.
Školski psiholozi stručnjaci su koji potiču intelektualni, emocionalni i socijalni razvoj učenika i bave se problematikom vezanom uz školu i sustav obrazovanja. Rad školskog psihologa usmjeren je na pružanje pomoći učenicima da što kvalitetnije razvijaju svoje potencijale, unapređuju i održavaju svoje psihičko zdravlje, kvalitetne odnose s drugima te da sukladno svojim sposobnostima i interesima donose odluke vezane za nastavak obrazovanja. U neposrednom radu s učenicima školski psiholog prepoznaje individualne potrebe učenika te sukladno tome, provodi individualna i grupna savjetovanja učenika. Psihosocijalno savjetovanje je proces u kojem stručnjaci pomažu korisnicima da istraže svoje misli i osjećaje kako bi promijenili svoje ponašanje, ostvarili svoje ciljeve ili općenito bolje funkcionirali. To ne mora biti vezano samo na teškoće, a koristi se za pomaganje učenicima da unaprijede svoje učenje, postignuće i mentalno zdravlje. Školski psiholog kreira sigurnu i podržavajuću okolinu za učenje koja uvažava različitosti. Osim toga planira i uvodi programe kojima se potiče pozitivan odnos među učenicima i odraslim osoba te putem radionica provodi programe prevencije nepoželjnih oblika ponašanja (npr. međuvršnjačko nasilje), programe za jačanje samopouzdanja, samopoštovanja, sigurnosti, razvijanje kreativnosti, učenje socijalnih vještina itd.
Rad sa ostatkom stručne službe, učiteljima, nastavnicima i roditeljima također je dio opsega rada školskog psihologa i on se odvija s ciljem boljeg razumijevanja učenikovih potreba i ponašanja te razvoja njihovih potencijala.
Iris Gotal, školska psihologinja