Sigurniji internet

Sigurnost djece na internetu

Internet je postao dio naše svakodnevice, gotovo da ne možemo zamisliti dan bez njega. Olakšava nam snalaženje u prostoru i prometu, prikupljanje raznih informacija uz njega je postalo lako i svima dostupno, a komunikacija s dragim ljudima olakšana i moguća čak i ako se nalazimo na različitim kontinentima. O mnoštvu zabavnih sadržaja za sve uzraste da i ne govorimo!

Danas djeca koriste internet u mnogim situacijama, prilikom pisanja zadaća, igranja video igrica koje zahtijevaju internetsku vezu, slanju instant poruka, provođenju vremena na društvenim mrežama i slično. Internet djeci omogućuje kreativnost, zabavu i druženje, ali je vrlo bitno dijete usmjeravati u njegovom korištenju kako bi se izbjegle neugodne i opasne situacije.

Ipak, bez obzira na činjenicu da internet ima više dobrih nego loših strana, ne smijemo zanemariti sve opasnosti koje donosi sa sobom. Stoga je važno djecu naučiti kritički promišljati o samom internetu.

• Otkrivajte internet zajedno
  • Dogovorite pravila pristupa i korištenja interneta
  • Računala koja imaju pristup internetu poželjno je držati na roditeljima dostupnom mjestu
  • Pobrinite se za djetetovu sigurnost: neka posjećuje samo provjerene stranice, imajte uvid u njih i stavite roditeljsku zaštitu na onim stranicama koje to omogućuju
  • Što se tiče profila na društvenim mrežama preporučljivo je da lozinke na društvenim mrežama budu sastavljene od kombinacije velikih i malih slova, brojki i simbola, a djetetovo ime neka radije bude neki nadimak. Među listom prijatelja neka budu samo osobe koje dijete doista poznaje
  • Razgovarajte s djecom o rizicima kontakta i dopisivanja s nepoznatim osobama
  • Nemojte biti prestrogi pri zabranama i ograničavanju korištenja interneta jer se može dogoditi da se Vaše dijete počne koristiti internetom u tajnosti i bez kontrole
  • Objasnite djetetu kako sve što pročita na internetu ne mora biti istina
  • Objasnite djetetu da je internet dio stvarnog svijeta te da ista pravila ponašanja vrijede na interetu, kao i u stvarnom svijetu.

HAKOM-ova brošura s praktičnim i korisnim savjetima vezanim uz sigurnost na internetu: https://www.hakom.hr/UserDocsImages/2020/dokumenti/HAKOM-ova%20bro%C5%A1ura%20-%20Kako%20se%20za%C5%A1tititi%20u%20svijetu%20interneta%20i%20mobilnih%20telefona.pdf

objavio: Anela Barun   datum: 11. 3. 2021.

« Svibanj 2024 »